Bu Ramazan’ın “ modası” Enderun usulü teravih… Musiki eşliğinde ibadet… Osmanlı saray geleneği

Edirne İl Müftüsü Hasan Başoğlu, bir restoranda düzenlediği basınla tanışma toplantısında medya mensuplarıyla bir araya geldi.

Edirne’de göreve başlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başoğlu, kentin tarihi camileriye, kültürel yapısıyla Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olduğuna dikkati çekti.

Kentte, ramazan ayı hazırlıklarına da değinen Başoğlu, “Çarşambayı perşembeye bağlayan akşam inşallah ilk teravih namazımızı kılacağız. Ramazan ayı hazırlıklarımızı tamamladık, camilerimizi temizledik. Her sene olduğu gibi bu yılda bütün camilerimizde mukabele okunacak.” dedi.

Başoğlu, Selimiye, Eski ve Üç Şerefeli camilerinde haftada iki gün Enderun usulü teravih namazı kılınacağını dile getirdi.

Lari ve 2. Bayezid camilerinde ise hatimle teravih namazı kılınacağını belirten Başoğlu, Hasan Sezai ve Darül Hadis camilerinin bahçesinde de vatandaşların katkılarıyla iftarlar verileceğini sözlerine ekledi.

Başoğlu, ramazan ayında vatandaşların özellikle sofralarını ihtiyaç sahibi kişilerle paylaşmalarını istedi.

“OSMANLI VE TÜRK MUSİKİ MAKAMIYLA OKUNUR”

Enderun usulü teravih namazı hakkında Odatv’ye konuşan Prof. Dr. Hilmi Demir, “Farklı şekillerde kılındığı için Enderun namazı uzun tutar. O yüzden her güne yaymamışlar. Teravih namazı 20 rekat genelde 4 rekat olarak kılınır. Bunun özelliği her 4 rekatta okunan Kur’an kıratı farklı bir musiki makamı ile okunur. Osmanlı Türk musikisinin makamıyla okunur. Arap ağzı ile okunmaz. Her vakit bir makamla okunacağı için namaz uzun sürer. Bu namaz nerdeyse 1,5 saat süreceği için haftada iki gün kılınacağı söylenmiş.” dedi.

Bu namazın sadece Ramazan da olduğunu söyleyen Hilmi Demir, “Araplardaki gibi sürekli aynı makam tekrar edilmez. Türk musikisi ve Osmanlı ağzıyla Kur’an okunur. Bu namazda 4 makam birden uygulanır” diye devam etti.

ENDERUN USULÜ TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR, FARKI NEDİR

Enderun Usulü Teravih, iki şekilde kılınmaktadır. Birincisinde imam, müezzinleri makam geçkileri ile yönlendirir, ikincisindeyse makamlar arasındaki geçkileri müezzinler sağlar. Buna göre ilk gecede geçkileri müezzinler sağlar. Namazda Fatiha’dan sonra okunan zamm-ı sureler ise asla rastgele seçilmez. Manalarına bakılarak düzenlenir.

Enderun Teravih Namazı’nın teravih namazından farkı, her dört rekatı Türk Musiki’nin farklı makamlarında kılınan ve bu makamların ilahilerle süslendiği, müezzinlerin ise makamlar arasında geçişi salavat eşliğinde yaptığı bir Osmanlı Enderun Mektebi geleneği olmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir