Pentagon: Çin görüşme taleplerimizi reddediyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Çin’in Tayvan yakınlarındaki tatbikatlarını yakından izlediklerini ancak Pekin’in, Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Genelkurmay Başkanı Mark Milley’in mevkidaşları ile görüşme taleplerini reddetmeye devam ettiğini açıkladı. Austin’in Halka İlişkiler Danışmanı Chrish Meagher, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çin’in Tayvan çevresinde düzenlediği askeri tatbikatı yakından takip ettiklerini söyledi.

‘PEKİN’E İLETİŞİM KANALLARINI KULLANMA ÇAĞRISINDA BULUNUYORUZ’

AA’nın aktardığına göre Meagher, “Çin, Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı’nın angajman taleplerini reddetmeye devam ediyor. Tam da böyle senaryolarda ordularımız arasındaki iletişim kanallarının açık olması oldukça önemli. Pekin’e bu kanalı kullanma çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı. ABD’nin, Çin’in faaliyetleriyle uluslararası sularda ve havada faaliyet göstermekten caydırılamayacağını belirten Meagher, Amerikan ordusunun Filipin Denizi’nde Nimitz uçak gemisi grubu ve bir Deniz Piyadeleri Amfibi Harbe Hazırlık birliği ile rutin operasyonlar yapmaya devam ettiğini söyledi.

ÇİN DUYURDU: TAYVAN ÇEVRESİNDEKİ TATBİKAT TAMAMLANDI

Öte yandan Çin ordusu, Tayvan lideri Tsai Ing-wen’in Orta Amerika ve ABD ziyaretlerinin ardından Tayvan çevresinde başlattığı tatbikatın sona erdiğini bildirdi. Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (ÇHKO) Doğu Cephesi Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ada’yı çevrelemeyi ve baskı altına almayı hedefleyen müşterek harekat ve muharebe devriyelerinin tamamlandığı belirtildi.

Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada’daki hükümetin başkanı Tsai’nin ziyaretlerinin sona ermesinin hemen ardından, 8 Nisan’da başlatılan tatbikatın, ‘Çin silahlı kuvvetlerinin eş zamanlı olarak Ada’yı çevreleyip her yönden baskı altına alarak deniz, hava ve enformasyon kontrolünü ele geçirme kapasitesini sınamayı amaçladığı’ bildirilmişti.

‘Müşterek Kılıç’ adı verilen askeri tatbikatın ikinci gününde, kara, hava ve denizdeki farklı harp vasıtaları ile Ada ve çevresindeki sulardaki ‘talim hedeflerine’ nokta atış simülasyonları yapılmıştı. Tatbikata kara kuvvetlerine bağlı roket bataryaları, deniz kuvvetlerine bağlı savaş gemileri, karada konuşlu gemi savar sistemleri, hava kuvvetlerine bağlı savaş jetleri, keşif ve erken uyarı uçakları ile roket kuvvetlerine bağlı güdümlü füze sistemlerini kontrol eden birlikler katılmıştı.

Bugün tatbikatın üçüncü gününde, Tayvan açıklarına gelen Şandong uçak gemisinden kalkan J-15 savaş uçakları Ada yakında sortiler yaptı. Bu arada destroyer ve firkateynler, Ada’yı denizden blokaja ve kaçan düşman gemilerini baskı altına almaya yönelik muharebe devriyeleri gerçekleştirdi.

TAYVAN: ÇİN’E AİT 91 ASKERİ HAVA ARACI TESPİT EDİLDİ

Tayvan Savunma Bakanlığı, gün içinde Ada çevresinde Çin’e ait 91 askeri hava aracı ve 12 savaş gemisinin tespit edildiğini bildirdi. Bakanlığın açıklamasında, 91 hava aracından 54’ünün, Tayvan Boğazı’nda tarafların etki alanlarını sınırladığı varsayılan hava ve deniz hattını geçtiği ve Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Bölgesi” (ADIZ) ilan ettiği sahanın güneybatı ve güneydoğu bölümünde uçtuğu belirtildi.

Bakanlık, 8 Nisan’da 71 hava aracı ve 9 geminin, 9 Nisan’da ise 70 hava aracı ve 11 geminin Ada çevresinde görüldüğünü duyurmuştu. Uçuşların ve gemi devriyelerinin, askeri tatbikata bağlı icra edildiği tahmin ediliyor.

Ne olmuştu?

Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan’ın lideri Tsai Ing-wen’in, Orta Amerika ülkeleri Guatemala ve Belize’yi ziyaretleri öncesinde ve sonrasında ABD’ye “transit geçiş” gerekçesiyle gayriresmi ziyaretlerde bulunmuştu. Tayvan lideri, 30 Mart’ta New York şehrinde Hudson Enstitüsü tarafından düzenlenen toplantıya katılmış, 5 Nisan’da da California eyaletinin Simi Valley şehrinde ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ve partiler arası Kongre heyetiyle görüşmüştü.

Pekin yönetimi, ziyaret nedeniyle ABD’yi protesto ederken Tsai’nin temaslarına aracılık eden iki kuruluşa ve yöneticilerine yaptırım uygulayacağını bildirmişti. Öte yandan, Çin Halk Kurtuluş Ordusunun Tayvan’ın bulunduğu bölgeden sorumlu Doğu Cephesi Komutanlığı, 8 Nisan’da Ada çevresinde kara, hava, deniz ve roket kuvvetlerinin katıldığı müşterek askeri tatbikata başladığını duyurmuştu.

Açıklamada, ‘Müşterek Kılıç’ adı verilen askeri tatbikata, kara kuvvetlerine bağlı roket bataryaları, deniz kuvvetlerine bağlı savaş gemileri, karada konuşlu gemi savar sistemleri, hava kuvvetlerine bağlı savaş jetleri, keşif ve erken uyarı uçakları ile roket kuvvetlerine bağlı güdümlü füze sistemlerini kontrol eden birliklerin katıldığı bildirilmişti. Tayvan Savunma Bakanlığı, 8 Nisan’da 71 askeri hava aracı ve 9 savaş gemisinin, 9 Nisan’da ise 70 askeri hava aracı ve 11 savaş gemisinin Ada çevresinde görüldüğünü duyurmuştu. Bakanlık, gün içinde de Ada çevresinde Çin’e ait 91 askeri hava aracı ve 12 savaş gemisinin tespit edildiğini bildirmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir